Hoppa till innehåll

Valnämnden

Valnämndens ledamöter ansvarar för att allmänna val - riksdagsval, kommunala val, landstingsval och val till Europaparlamentet - genomförs efter direktiv som ges av Valmyndigheten och som framgår av vallagen. Förutom de allmänna valen även eventuella folkomröstningar.

Du når ledamöterna på tel 040-42 50 00 eller via deras e-post.

Valnämndens kallelser och protokoll

Valnämndens ersättare

Ledamöter

Lars_OlinLars Olin (M)
Ordförande i valnämnden
E-post: Lars.Olin@politiker.vellinge.se

Elisabeth_Tedestål Elisabeth Tedestål (M)
1:e vice ordförande i valnämnden
E-post: Elisabeth.Tedestal@politiker.vellinge.se

Bild på ledamot ej tillgänlig.Mikael Dahlgren (L)
2:e vice ordförande i valnämnden
E-post: Mikael.Dahlgren@politiker.vellinge.se

Margaretha OlssonMargaretha Olsson (M)
Ledamot i valnämnden
E-post: Margaretha.Olsson@politiker.vellinge.se

Bob EricssonBob Ericsson (M)
Ledamot i valnämnden
E-post: Bob.Ericsson@politiker.vellinge.se

Bild på ledamot ej tillgänlig.Hans Hansson (C)
Ledamot i valnämnden
E-post: Hans.Hansson@politiker.vellinge.se

Lisbeth Kvist HallgrenLisbeth Kvist Hallgren (SD)
Ledamot i valnämnden
E-post: Lisbeth.Kvist.Hallgren@politiker.vellinge.se

Insynsplats

Kjell Bornhager.jpgKjell Bornhager (KD)
E-post: kjell.bornhager@politiker.vellinge.se

Publicerad:
4 oktober, 2018
Senast uppdaterad:
29 oktober, 2019