Hoppa till innehåll

Utbildningsnämnden

Utbildningsnämndens ledamöter svarar för kommunens verksamhet inom utbildning, barnomsorg, grund- och gymnasieskola samt vuxenutbildning.

Utbildningsnämndens kallelser och protokoll

Du når ledamöterna på tel 040-42 50 00 eller via deras e-post.

Utbildningsnämndens ersättare

Ledamöter

Gustav SchyllertGustav Schyllert (M)
Ordförande i utbildningsnämnden
E-post: Gustav.Schyllert@politiker.vellinge.se

Rasmus Tönning HanssonRasmus Tönning Hansson (M)
1:e vice ordförande i utbildningsnämnden
E-post: Rasmus.TonningHansson@politiker.vellinge.se

Anders CnattingiusAnders Cnattingius (L)
 2:e vice ordförande i utbildningsnämnden
E-post: Anders.Cnattingius@politiker.vellinge.se

Lars Renhed.jpgLars Renhed (M)
Ledamot i utbildningsnämnden
E-post: Lars.Renhed@politiker.vellinge.se

Eric_QueckfeldtEric Queckfeldt (M)
Ledamot i utbildningsnämnden
E-post: Eric.Queckfeldt@politiker.vellinge.se

Bild på ledamot ej tillgänlig.Ingbritt Samuelsson (M)
Ledamot i utbildningsnämnden
E-post: Ing-britt.Samuelsson@politiker.vellinge.se

Bild på ledamot ej tillgänlig.Maritha Holmgren (M)
Ledamot i utbildningsnämnden
E-post: Maritha.Holmgren@politiker.vellinge.se

Mikael KinningMikael Kinning (C)
Ledamot i utbildningsnämnden
E-post: Mikael.Kinning@politiker.vellinge.se

Anders JohanssonAnders Johansson (C)
Ledamot i utbildningsnämnden
E-post: Anders.Johansson@politiker.vellinge.se

Jerry_BjelkJerry Bjelk (SD)
Ledamot i utbildningsnämnden
E-post: Jerry.Bjelk@politiker.vellinge.se

Mats Tindberg.jpg Mats Tindberg (S)
Ledamot i utbildningsnämnden
E-post: Dick.Stenberg@politiker.vellinge.se

Insynsplats

Bild på ledamot ej tillgänlig.Birgitta Lundell (KD)
E-post: birgitta.lundell@politiker.vellinge.se

Publicerad:
4 oktober, 2018
Senast uppdaterad:
3 augusti, 2020