Hoppa till innehåll

Miljö- och byggnadsnämnden

Miljö- och byggnadsnämnden ansvarar för tillståndsprövning och tillsyn inom bland annat följande områden: bygg, bostadsanpassning, livsmedel, miljö och hälsoskydd.

Miljö- och byggnadsnämndens kallelser och protokoll

Du når ledamöterna på tel 040-42 50 00 eller via deras e-post.

Miljö- och byggnadsnämndens ersättare

Ledamöter

Marie-Louise Bergman.jpgMarie-Louise Bergman (M)
Ordförande i miljö- och byggnadsnämnden
E-post:marie-louise.bergman@politiker.vellinge.se

Rasmus Tönning Hansson.jpgRasmus Tönning Hansson (M)
1:e vice ordförande i miljö-och byggnadsnämnden
E-post:rasmus.tonninghansson@politiker.vellinge.se

Per Edeheim.jpgPer Edeheim (L)
2:e vie ordförande i miljö-och byggnadsnämnden
E-post:per.edeheim@politiker.vellinge.se

Elisabeth_Tedestål.jpgElisabeth Tedestål (M)
Ledamot i miljö-och byggnadsnämnden
E-post: elisabeth.tedestal@politiker.vellinge.se

Christine  Andersson.jpgChristine Andersson (SD)
Ledamot i miljö-och byggnadsnämnden
E-post: christine.andersson@politiker.vellinge.se

Anna Mannfalk.jpgAnna Mannfalk (M)
Ledamot i miljö-och byggnadsnämnden
E-post: anna.mannfalk@vellinge.se

Bild på ledamot ej tillgänglig. Madeleine C Ahnell (AVK)
Ledamot i miljö-och byggnadsnämnden
E-post:madeleine.ahnell@politiker.vellinge.se

Gisela Cavalli-Björkman Danred.jpgGisela Cavalli Björkman (M)
Ledamot i miljö-och byggnadsnämnden
E-post: gisela.cavalli-bjorkman@politiker.vellinge.se

Bild på ledamot ej tillgänglig. Erik Campbell (AVK)
Ledamot i miljö-och byggnadsnämnden
E-post: eric.campbell@politiker.vellinge.se

Stefan_Jonasson.jpgStefan Jonasson (M)
Ledamot i miljö-och byggnadsnämnden
E-post: stefan.jonasson@politiker.vellinge.se

Jörgen Nord.jpgJörgen Nord (S)
Ledamot i miljö-och byggnadsnämnden
E-post: jorgen.nord@politiker.vellinge.se

Insynsplats

Bild på ledamot ej tillgänglig. Tony Rydberg (KD)
Insynsplats i miljö-och byggnadsnämnden
E-post: tony.rydberg@politiker.vellinge.se

Publicerad:
1 januari, 2019
Senast uppdaterad:
17 april, 2020