Registreringsplikt
Livsmedelsföretagare måste registrera verksamheten hos kommunen innan den startar. Detta gäller även den som tar över en redan registrerad verksamhet.
Självservice
En livsmedelsverksamhet kan vara en restaurang, en matmäklare, en skola, ett UF-företag eller en butik som säljer kosttillskott. Begreppet livsmedel innefattar även produkter såsom drycker, tuggummi, kosttillskott och livsmedel för särskilda näringsändamål.
För att uppfylla lagstiftningens krav måste din verksamhet ha ändamålsenliga lokaler och passande utrustning samt ett system för egenkontroll och en faroanalys. Information om detta hittar du i högerspalten.
Registrering
De flesta som säljer livsmedel omfattas av krav på registrering för deras verksamhet. I vissa fall kan dock livsmedelsinspektören göra bedömningen att registrering inte är aktuellt i det enstaka fallet t.ex. om verksamheten sker väldigt sporadiskt. Använd e-tjänsten ovan för att registrera din livsmedelsverksamhet.
När anmälan om registrering inkommit till miljöenheten registreras den och du kommer få ett beslut sänt till din e-post.
För en mobil livsmedelsverksamhet gäller att den ska vara registrerad i den kommun där verksamheten i huvudsak kommer att bedrivas.
Anläggningar som producerar animaliska livsmedel, till exempel kött-, fisk- eller mjölkprodukter, ska inte vara registrerade hos det lokala miljökontoret. Livsmedelsföretagaren ska för sådana anläggningar ansöka om godkännande hos Livsmedelsverket. Kontakta miljöenheten om det är osäkert vilka krav din verksamhet omfattas av.
Avgift
Vid registrering tas en avgift ut för handläggning och administration enligt fastställd taxa av kommunfullmäktige.
Sanktionsavgift
Den som startar en livsmedelsverksamhet utan att registrera detta hos kommunen måste betala en sanktionsavgift. Denna avgift uppgår i de flesta fall till en summa som motsvarar 0,5% -1% av den uppskattade årsomsättningen, dock lägst 2 500 kr om det har skett ett övertagande av verksamhet och lägst 5 000 kr om det är en ny livsmedelsverksamhet. Beslut om sanktionsavgift fattas av miljö- och byggnadsnämnden och avgiften tillfaller staten.
Tillfällig/tidsbegränsad verksamhet
Samma regler gäller för ambulerande verksamheter som för permanenta livsmedelsverksamheter. Din verksamhet måste registreras hos miljöenheten och du ska med hjälp av ditt system för egenkontroll och din faroanalys kunna visa att dina livsmedel är säkra. Reglerna gäller även om du ska bjuda på mat, till exempel dela ut smakprover.
Om du vill delta på exempelvis en marknad eller mässa i kommunen och tillfälligt ska servera livsmedel ska du kontakta miljöenheten i god tid innan. En bedömning görs om den tidsbegränsade verksamheten behöver registreras eller inte.
Du som har en mobil anläggning som är registrerad i en annan kommun eller annat EU-land och som vill ställa upp den i Vellinge kommun måste ansöka om tillstånd för detta.
Läs mer om vad som gäller för försäljning av livsmedel på torgplats eller på annan plats i kommunen
Avregistrering och ägarbyte
Ska du inte längre driva din livsmedelsverksamhet eller ska någon annan ta över till exempel din restaurang, ditt café eller din sushibar? Då ska du anmäla upphörande med e-tjänsten längre upp på sidan. Den nya ägaren kan inte ta över den befintliga registreringen utan ska själv registrera sin livsmedelsverksamhet.
Krav från andra myndigheter
Tänk på att även andra myndigheter ställer krav i samband med uppstart av en livsmedelsverksamhet. Hos kommunen gäller det bland annat:
- bygglov för nybyggnad eller ändrad verksamhet
- brandskydd
- serveringstillstånd
- avfallshantering
- fettavskiljare
- Senast uppdaterad:
- 20 december 2024 09:11