Hoppa till innehåll

Kommunfullmäktige

Här hittar du kommunfullmäktiges ledamöter för den nuvarande mandatperioden, som sträcker sig fram till den 14 oktober 2022.

Kommunfullmäktiges kallelser och protokoll

Du når ledamöterna på tel 040-42 50 00 eller via vellinge.kommun@vellinge.se.

Kommunfullmäktiges ersättare

Ledamöterna

Anna MannfalkAnna Mannfalk (M)
Ordförande i kommunfullmäktige
E-post: Anna.Mannfalk@vellinge.se

Elisabeth_Tedestål.Elisabeth Tedestål (M)
1:e vice ordförande i kommunfullmäktige
E-post: Elisabeth.Tedestal@politiker.vellinge.se

Henrik Thorsell.jpgHenrik Thorsell (L)
2:e vice ordförande i kommunfullmäktige
E-post: Henrik.Thorsell@vellinge.se

Carina_WutzlerCarina Wutzler (M)
Kommunstyrelsens ordförande
E-post: Carina.Wutzler@vellinge.se

Bild på ledamot ej tillgänglig.Anders Hansson (M)
Ledamot i kommunfullmäktige
E-post: Anders.Hansson@politiker.vellinge.se

Anna TinglöfAnna Tinglöf (M)
Ledamot i kommunfullmäktige
E-post:Anna.Tinglof@politiker.vellinge.se

Gustav SchyllertGustav Schyllert (M)
Ledamot i kommunfullmäktige
E-post: Gustav.Schyllert@vellinge.se

Karin Lönnergård-Grevendahl Karin Lönnergård Grevendahl (M)
Ledamot i kommunfullmäktige
E-post: Karin.LonnergardGrevendahl@politiker.vellinge.se

Hans Cedergren Hans Cedergren (M)
Ledamot i kommunfullmäktige
E-post: Hans.Cedergren@politiker.vellinge.se

Eric_Queckfeldt Eric Queckfeldt (M)
Ledamot i kommunfullmäktige
E-post: eric.queckfeldt@vellinge.se

Lars Renhed Lars Renhed (M)
Ledamot i kommunfullmäktige
E-post: lars.renhed@politiker.vellinge.se

Rasmus Tönning Hansson Rasmus Tönning Hansson (M)
Ledamot i kommunfullmäktige
E-post: Rasmus.TonningHansson@politiker.vellinge.se

Synnove_Frick Synnöve Frick (M)
Ledamot i kommunfullmäktige
E-post: synnove.frick@politiker.vellinge.se

Marie-Louise BergmanMarie-Louise Bergman (M)
Ledamot i kommunfullmäktige
E-post:marie-louise.bergman@politiker.vellinge.se

Peter Jungbeck Peter Jungbeck (M)
Ledamot i kommunfullmäktige
E-post: peter.jungbeck@politiker.vellinge.se

Bob Ericsson Bob Ericsson (M)
Ledamot i kommunfullmäktige
E-post: Bob.Ericsson@vellinge.se

Göran_HolmGöran Holm (M)
Ledamot i kommunfullmäktige
E-post: goeran.holm@vellinge.se

Nils-Ola Roth Nils-Ola Roth (M)
Ledamot i kommunfullmäktige
E-post: nils-ola.roth@politiker.vellinge.se

Mavizs Zander Mavis Zander (M)
Ledamot i kommunfullmäktige
E-post: Mavis.Zander@vellinge.se

Lars_Olin Lars Olin (M)
Ledamot i kommunfullmäktige
E-post:Lars.Olin@vellinge.se

Ann-Margret_Olsson Ann-Margret Ohlsson (M)
Ledamot i kommunfullmäktige
E-post:Ann-Margret.Ohlsson@politiker.vellinge.se

Gisela Cavalli-Björkman Danred Gisela Cavalli-Björkman (M)
Ledamot i kommunfullmäktige
E-post:Gisela.Cavalli-BjorkmanDanred@politiker.vellinge.se

Lars Danred Lars Danred (M)
Ledamot i kommunfullmäktige
E-post:Lars.Danred@politiker.vellinge.se

Ola Stenberg Ola Stenberg (M)
Ledamot i kommunfullmäktige
E-post:Ola.Stenberg@politiker.vellinge.se

Per-Ola StjernqvistPer-Ola Stjernqvist (M)
Ledamot i kommunfullmäktige
E-post: Per-Ola.Stjernqvist@politiker.vellinge.se

Martin von Gertten Martin von Gertten (M)
Ledamot i kommunfullmäktige
E-post:Martin.vonGertten@politiker.vellinge.se

Thommy_GranstenThommy Gransten (M)
Ledamot i kommunfullmäktige
E-post:Thommy.Gransten@politiker.vellinge.se

Anders Cnattingius Anders Cnattingius (L)
Ledamot i kommunfullmäktige
E-post:Anders.Cnattingius@politiker.vellinge.se

Bild på ledamot ej tillgänglig.Annmari Paulcén (L)
Ledamot i kommunfullmäktige
E-post: AnnMari.Paulcen@politiker.vellinge.se

Ola Svantesson Ola Svantesson (L)
Ledamot i kommunfullmäktige
E-post: Ola.Svantesson@politiker.vellinge.se

Andreas_JohanssonAndreas Johansson (L)
Ledamot i kommunfullmäktige
E-post:Andreas.Johansson@politiker.vellinge.se

Bild på ledamot ej tillgänglig. Mikael Dahlgren (L)
Ledamot i kommunfullmäktige
E-post: Mikael.Dahlgren@politiker.vellinge.se

Lennart Eriksson Lennart Eriksson (L)
Ledamot i kommunfullmäktige
E-post: Lennart.Eriksson@politiker.vellinge.se

Karl-Johan Persson Karl-Johan Persson (SD)
Ledamot i kommunfullmäktige
E-post: Karl-Johan.Persson@politiker.vellinge.se

Dennis_Erylimaz Deniz Erylimaz (SD)
Ledamot i kommunfullmäktige
E-post: Deniz.Eryilmaz@politiker.vellinge.se

Kristian Svensson Kristian Svensson (SD)
Ledamot i kommunfullmäktige
E-post: Kristian.Svensson@politiker.vellinge.se

Pierre Carlström Pierre Carlström (SD)
Ledamot i kommunfullmäktige
E-post:Pierre.Carlstrom@politiker.vellinge.se

Bild på ledamot ej tillgänglig. Jerry Bjelk (SD)
Ledamot i kommunfullmäktige
E-post:Jerry.Bjelk@politiker.vellinge.se

Mats_Carlström Mats Carlström (SD)
Ledamot i kommunfullmäktige
E-post: Mats.Carlstrom@politiker.vellinge.se

Jan Lexryd Jan Lexryd (SD)
Ledamot i kommunfullmäktige
E-post:Jan.Lexryd@politiker.vellinge.se

Jörgen NordJörgen Nord (S)
Ledamot i kommunfullmäktige
E-post: Jorgen.Nord@politiker.vellinge.se

Birgitta Tengqvist Birgitta Tengqvist (S)
Ledamot i kommunfullmäktige
E-post: Birgitta.Tengqvist@politiker.vellinge.se

Lars_KlangLars Klang (S)
Ledamot i kommunfullmäktige
E-post: Lars.Klang@politiker.vellinge.se

Dick Stenberg Dick Stenberg (S)
Ledamot i kommunfullmäktige
E-post: Dick.Stenberg@politiker.vellinge.se

Mikael Kinning Mikael Kinning (C)
Ledamot i kommunfullmäktige
E-post: Mikael.Kinning@politiker.vellinge.se

Magdalena_NourMagdalena Nour (C)
Ledamot i kommunfullmäktige
E-post: Magdalena.Nour@politiker.vellinge.se

Rolf_Erichs Rolf Erichs (C)
Ledamot i kommunfullmäktige
E-post: Rolf.Erichs@politiker.vellinge.se

Anders Johansson Anders Johansson (C)
Ledamot i kommunfullmäktige
E-post: Anders.Johansson01@vellinge.se

Angela Everbäck Angela Everbäck (MP)
Ledamot i kommunfullmäktige
E-post: angela.everback@politiker.vellinge.se

Ann Stenberg Ann Stenberg (MP)
Ledamot i kommunfullmäktige
E-post: Ann.Stenberg@politiker.vellinge.se

Kjell Bornhager.jpg Kjell Bornhager (KD)
Ledamot i kommunfullmäktige
E-post: Kjell.Bornhager@politiker.vellinge.se

Publicerad:
17 december, 2018
Senast uppdaterad:
3 augusti, 2020