Hoppa till innehåll

Kommunfullmäktige

Här hittar du kommunfullmäktiges ledamöter för den nuvarande mandatperioden, som sträcker sig fram till den 14 oktober 2026.

Kommunfullmäktiges kallelser och protokoll

Du når ledamöterna på tel 040-42 50 00 eller via vellinge.kommun@vellinge.se.

Kommunfullmäktiges ersättare

Ledamöterna

Anna MannfalkAnna Mannfalk (M)
Ordförande i kommunfullmäktige
E-post: Anna.Mannfalk@vellinge.se

23 - Porträtt Kommunfullmäktige DSC4831 - webb (1062748).jpgSynnöve Frick (M)
1:e vice ordförande i kommunfullmäktige
E-post: Synnove.Frick@politiker.vellinge.se

39 - Porträtt Kommunfullmäktige DSC4918 - webb (1062766).jpg Kristian Svensson (SD)
2:e vice ordförande i kommunfullmäktige
E-post: Kristian.Svensson@politiker.vellinge.se

06 - Porträtt Kommunfullmäktige DSC4760 - webb (1062733).jpgCarina Wutzler (M)
Kommunstyrelsens ordförande
E-post: Carina.Wutzler@vellinge.se

Gustav SchyllertGustav Schyllert (M)
Ledamot i kommunfullmäktige
E-post: Gustav.Schyllert@vellinge.se

02 - Porträtt Kommunfullmäktige DSC4725 - webb (1062729).jpg Martin von Gertten (M)
Ledamot i kommunfullmäktige
E-post:Martin.vonGertten@politiker.vellinge.se

Mavizs Zander Mavis Zander (M)
Ledamot i kommunfullmäktige
E-post: Mavis.Zander@vellinge.se

22 - Porträtt Kommunfullmäktige DSC4825 - webb (1062749).jpgMarie-Louise Bergman (M)
Ledamot i kommunfullmäktige
E-post: Marie-Louise.Bergman@politiker.vellinge.se

Bob_Ericsson.jpg Bob Ericsson (M)
Ledamot i kommunfullmäktige
E-post: Bob.Ericsson@vellinge.se

32 - Porträtt Kommunfullmäktige DSC4881 - webb (1062758).jpg Malin Fors (M)
Ledamot i kommunfullmäktige
E-post: Malin.Fors@politiker.vellinge.se

16 - Porträtt Kommunfullmäktige DSC4806 - webb (1062742).jpg Hans Cedergren (M)
Ledamot i kommunfullmäktige
E-post: Hans.Cedergren@politiker.vellinge.se

31 - Porträtt Kommunfullmäktige DSC4871 - webb (1062757).jpg Victoria Bergstrand (M)
Ledamot kommunfullmäktige
E-post: Victoria.Bergstrand@politiker.vellinge.se

Göran_HolmGöran Holm (M)
Ledamot i kommunfullmäktige
E-post: Goeran.Holm@vellinge.se

Anna TinglöfAnna Tinglöf (M)
Ledamot i kommunfullmäktige
E-post: Anna.Tinglof@politiker.vellinge.se

Ola Stenberg Ola Stenberg (M)
Ledamot i kommunfullmäktige
E-post:Ola.Stenberg@politiker.vellinge.se

37 - Porträtt Kommunfullmäktige DSC4910 - webb (1062763).jpg Niklas Girwall (M)
Ledamot i kommunfullmäktige
E-post: Niklas.Girvall@politiker.vellinge.se

30 - Porträtt Kommunfullmäktige DSC4865 - webb (1062755).jpg Margaretha Olsson (M)
Ledamot i kommunfullmäktige
E-post: Margaretha.Olsson@politiker.vellinge.se

Eric_Queckfeldt Eric Queckfeldt (M)
Ledamot i kommunfullmäktige
E-post: Eric.Queckfeldt@vellinge.se

03 - Porträtt Kommunfullmäktige DSC4740 - webb (1062728).jpg Karin Lönnergård Grevendahl (M)
Ledamot i kommunfullmäktige
E-post: Karin.LonnergardGrevendahl@politiker.vellinge.se

28 - Porträtt Kommunfullmäktige DSC4852 - webb (1062753).jpgPer-Ola Stjernqvist (M)
Ledamot i kommunfullmäktige
E-post: Per-Ola.Stjernqvist@politiker.vellinge.se

46 - Porträtt Kommunfullmäktige DSC4963 - webb (1062772).jpg Charlotte Wannius Falk (M)
Ledamot i kommunfullmäktige
E-post: Charlotte.WanniusFalk@politiker.vellinge.se

Bild på ledamot ej tillgänglig. Ann-Sofie Hörlin (M)
Ledamot i kommunfullmäktige
E-post: Annsofie.Horlin@politiker@vellinge.se

04 - Porträtt Kommunfullmäktige DSC4741 - webb (1062730).jpg Elisabeth Tedeståhl (M)
Ledamot i kommunfullmäktige
E-post: Elisabeth.Tedestahl@politiker.vellinge.se

Henrik Thorsell.jpg Henrik Thorsell (L)
Ledamot i kommunfullmäktige
E-post: Henrik.Thorsell@vellinge.se

Amanda Weimarck Amanda Weimarck (L)
Ledamot i kommunfullmäktige
E-post: Amanda.Weimarck@politiker.vellinge.se

Anders Cnattingius Anders Cnattingius (L)
Ledamot i kommunfullmäktige
E-post:Anders.Cnattingius@politiker.vellinge.se

34 - Porträtt Kommunfullmäktige DSC4897 - webb (1062760).jpgAndreas Johansson (L)
Ledamot i kommunfullmäktige
E-post:Andreas.Johansson@politiker.vellinge.se

26 - Porträtt Kommunfullmäktige DSC4844 - webb (1062752).jpg Ola Svantesson (L)
Ledamot i kommunfullmäktige
E-post: Ola.Svantesson@politiker.vellinge.se

49 - Porträtt Kommunfullmäktige DSC4977 - webb (1062775).jpg Måns Weimarck (L)
Ledamot i kommunfullmäktige
E-post: Mans.Weimarck@politiker.vellinge.se

Mikael Dahlgren Mikael Dahlgren (L)
Ledamot i kommunfullmäktige
E-post: Mikael.Dahlgren@politiker.vellinge.se

29 - Porträtt Kommunfullmäktige DSC4858 - webb (1062756).jpg Christian Jensen (L)
Ledamot i kommunfullmäktige
E-post: Christian.Jensen@politiker.vellinge.se

25 - Porträtt Kommunfullmäktige DSC4841 - webb (1062751).jpg Emilie Berndt (L)
Ledamot i kommunfullmäktige
E-post: Emilie.Berndt@politiker.vellinge.se

20 - Porträtt Kommunfullmäktige DSC4816 - webb (1062745).jpg Karl-Johan Persson (SD)
Ledamot i kommunfullmäktige
E-post: Karl-Johan.Persson@politiker.vellinge.se

Bild på ledamot ej tillgänglig. Jessica Stegrud (SD)
Ledamot i kommunfullmäktige
E-post: Jessica.Stegrud@politiker.vellinge.se

Christine  Andersson.jpg Christine Andersson (SD)
Ledamot i kommunfullmäktige
E-post: Christine.Andersson@politiker.vellinge.se

44 - Porträtt Kommunfullmäktige DSC4951 - webb (1062771).jpg Lena Henrikson (SD)
Ledamot i kommunfullmäktige
E-post: Lena.Henrikson@politiker.vellinge.se

35 - Porträtt Kommunfullmäktige DSC4901 - webb (1062761).jpg Suzanne Lindström (SD)
Ledamot i kommunfullmäktige
E-post: Suzanne.Lindstrom@politiker.vellinge.se

Per-Erik_Hennings.jpg Per-Erik Hennings (SD)
Ledamot i kommunfullmäktige
E-post: Per-Erik.Hennings@politiker.vellinge.se

01 - Porträtt Kommunfullmäktige DSC4717 - webb (1062727).jpg Danijela Rasmusson (SD)
Ledamot i kommunfullmäktige
E-post: Danijela.Rasmusson@politiker.vellinge.se

Jörgen NordJörgen Nord (S)
Ledamot i kommunfullmäktige
E-post: Jorgen.Nord@politiker.vellinge.se

Birgitta Tengqvist Birgitta Tengqvist (S)
Ledamot i kommunfullmäktige
E-post: Birgitta.Tengqvist@politiker.vellinge.se

47 - Porträtt Kommunfullmäktige DSC4966 - webb (1062773).jpg Orvar Turegård (S)
Ledamot i kommunfullmäktige
E-post: Orvar.Turegard@politiker.vellinge.se

45 - Porträtt Kommunfullmäktige DSC4954 - webb (1062770).jpgPetra Revemark (S)
Ledamot i kommunfullmäktige
E-post: petra.revemark@politiker.vellinge.se

Magdalena_NourMagdalena Nour (C)
Ledamot i kommunfullmäktige
E-post: Magdalena.Nour@politiker.vellinge.se

Anders Johansson Anders Johansson (C)
Ledamot i kommunfullmäktige
E-post: Anders.Johansson01@vellinge.se

Bild på ledamot ej tillgänglig. Jeanette Sällström (C)
Ledamot i kommunfullmäktige
E-post: Jeanette.Sallstrom@politiker.vellinge.se

Bild på ledamot ej tillgänglig. Tony Rydberg (KD)
Ledamot i kommunfullmäktige
E-post: Tony.Rydberg@politiker.vellinge.se

17 - Porträtt Kommunfullmäktige DSC4808 - webb (1062743).jpg Håkan Wretsell (KD)
Ledamot i kommunfullmäktige
E-post: Hakan.Wretsell@politiker.vellinge.se

21 - Porträtt Kommunfullmäktige DSC4824 - webb (1062747).jpgAnna Karlsson (KD)
Ledamot i kommunfullmäktige
E-post: Anna.Karlsson@politiker.vellinge.se

13 - Porträtt Kommunfullmäktige DSC4794 - webb (1062739).jpg Angela Everbäck (MP)
Ledamot i kommunfullmäktige
E-post: Angela.Everback@politiker.vellinge.se

27 - Porträtt Kommunfullmäktige DSC4848 - webb (1062754).jpg Jan Björkman (MP)
Ledamot i kommunfullmäktige
E-post: Jan.Bjorkman@politiker.vellinge.se

Senast uppdaterad:
3 januari, 2023