Hoppa till innehåll

Studie- och yrkesvägledning på grundskolan

Alla grundskolor i Vellinge kommun har tillgång till en studie- och yrkesvägledare som ger vägledning om utbildningar, yrken och arbetsmarknad.

En viktig uppgift för de studie- och yrkesvägledare som jobbar mot grundskolan är att stötta eleverna inför valet till gymnasiet, men du är välkommen att kontakta din studie- och yrkesvägledare även om andra frågor, när som helst under skoltiden.

På vår sida om gymnasievalet hittar du information om viktiga datum och länkar som kan vara till hjälp för den som ska göra sitt val.

Gymnasievalet – ditt aktiva val

Boka tid för studie- och yrkesvägledning

Vid mer omfattande samtal och information kan du boka ett besök hos någon av kommunens studie- och yrkesvägledare.

Framtidskompassen V. Ingelstad, Tångvallaskolan och Ängdala skolor
Linnea Svensson
Telefon: 040-635 43 89
E-post: linnea.svensson02@vellinge.se

St Hammars skola och Herrestorpskolan
Gunilla Larsson Serebrink
Telefon: 040- 42 56 55 
E-post: gunilla.l.serebrink@vellinge.se

Skanörs skola, Skanör Falsterbo Montessori och Framtidskompassen Vellinge
Maria Lind
Telefon: 040- 635 43 77
E-post: maria.lind@vellinge.se

Södervångsskolan, Sandeplanskolan, Ljungenskolan och Ljungenskolans grundsärskola
Sofie Enander
Telefon: 040-635 42 29
E-post: sofie.enander@vellinge.se

IM programmen på Sundsgymnasiet
Emma Erlandsson
Telefon: 040- 42 56 54
E-post: emma.erlandsson@vellinge.se

Kommunala aktivitetsansvaret
Michael Bische
Telefon: 040- 42 57 22 
E-post: michael.bische@vellinge.se

Publicerad:
2 juli, 2018
Senast uppdaterad:
12 april, 2019