Hoppa till innehåll

Kontakta elevhälsan

Elevhälsan utgör en egen enhet med arbetsuppgift att erbjuda elevvård åt Vellinge kommuns skolor. I elevhälsan ingår skolsköterskor, skolpsykologer, skolkuratorer, tal- och specialpedagoger.

Kontaktuppgifter

Herrestorpskolan

Skolsköterska
Sara Sjunnesson
Telefon: 040-42 50 33
E-post: sara.sjunnesson@vellinge.se


Tillgänglig:
Måndag-torsdag 07.00-16.00
Fredag 07.00-13.30 

Kurator
Åse Linder
Telefon: 040-42 52 27
E-post: ase.linder@vellinge.se

Psykolog
Ann-Charlotte Jardby
Telefon: 040-42 52 31
E-post: ann-charlotte.jardby@vellinge.se
Tillgänglig:
Måndag 09.00-12.00

Ljungenskolan

Skolsköterska
Johanna Anderbjer
Telefon: 040-42 58 56
E-post: johanna.anderbjer@vellinge.se

Skolkurator
Diana Lata
Telefon: 040-42 58 57
E-post: diana.lata@vellinge.se

Skolpsykolog
Peter Mardell
Telefon: 040-42 52 41
E-post: peter.mardell@vellinge.se

Sandeplanskolan

Skolsköterska
Eva Jacobsen
Telefon: 0733-55 58 11
E-post: eva.jacobsen@vellinge.se
Tillgänglig:
Måndag-torsdag 07.30-16.30
Fredag 07.30-14.00

Skolkurator
Lindita Andersson
Telefon: 040-42 52 25
E-post: lindita.andersson@vellinge.se

Skolpsykolog
Ann-Charlotte Jardby
Telefon: 040-42 52 31
E-post: ann-charlotte.jardby@vellinge.se
Tillgänglig:
Torsdag 09.00-12.00

Skanörs skola

Skolsköterska
Linda Svensson
Telefon: 040 635 43 80
E-post: linda.svensson2@vellinge.se
Tillgänglig:
Måndag-tisdag 08.00-16.00

Skolkurator
Kristina Olsson
Telefon: 040-42 5747
E-post: kristina.olsson@vellinge.se
Tillgänglig:
Måndag och tisdag kl 08.00-16.00
Torsdga kl. 08.00-16.00

Skolpsykolog
Catrin Hornbek
Telefon: 040-42 52 26
E-post: catrin.hornbek@vellinge.se
Tillgänglig:
Tisdag 09.00-12.00

Stora Hammars skola

Skolsköterska
Tina Edbladh Holmér
Telefon: 040-42 50 79
E-post: tina.edbladhholmer@vellinge.se
Tillgänglig:
Måndag-torsdag 08.00-16.00

Skolkurator
Violeta Anic
Telefon: 040-42 59 07
E-post: violeta.anic@vellinge.se

Skolpsykolog
Peter Mardell
Telefon: 040-42 52 41
E-post: peter.mardell@vellinge.se
Tillgänglig:
Torsdag 09.00-12.00

Sundsgymnasiet

Skolsköterska
Margaretha Olsson
Telefon: 040-42 52 65
E-post: margaretha.olsson@vellinge.se

Skolsköterska
Linda Svensson
Telefon: 040 635 43 80
E-post: linda.svensson2@vellinge.se

Skolkurator
Sigrid Rosenquist
Telefon: 040-42 47 79
E-post: sigrid.rosenquist@vellinge.se

Skolkurator
Kajsa Eldh
Telefon: 040-42 54 18
E-post kajsa.eldh@vellinge.se

Skolpsykolog
Roijn Ghanipour
Telefon: 040-42 54 92
E-post: rojin.ghanipour@vellinge.se

Södervångskolan

Skolsköterska
Carina Kiaer
Telefon: 040-42 52 56
E-post: carina.kiaer@vellinge.se
Tillgänglig:
Måndag-torsdag 07.30-16.00

Skolkurator
Anette Lindberg
Telefon: 040-42 55 20
E-post: anette.lindberg@vellinge.se

Skolpsykolog
Rojin Ghanipour
Telefon: 040-42 54 92
E-post:Rojin.Ghanipour@vellinge.se

Tångvallaskolan

Skolsköterska
Jenny Gunnarsson
Telefon: 040-42 57 91
E-post: jenny.gunnarsson@vellinge.se
Tillgänglig:
Måndag kl 8.00-14.30
Tisdag kl 8.00-16.00
Onsdag till fredag kl 8.00-14.00

Skolkurator
Anna Alinder
Telefon: 040-42 58 71
E-post: anna.alinder@vellinge.se
Tillgänglig:
Måndag 08.00-16.00
Torsdag-fredag 08.00-16.00

Skolpsykolog
Catrin Hornbek
Telefon: 040-42 52 26
E-post: catrin.hornbek@vellinge.se
Tillgänglig:
Måndag 08.00-16.00

Skolläkare

Skolor i Vellinge
Caroline Ståhl

Ljungenskolan och Stora Hammars skola
Katarina Hansson

Sandeplanskolan
Kerstin Romberg

Tångvallaskolan och Skanörs skola
Jenny Eckner

Skolläkarna träffas efter överenskommelse med skolsköterskan på respektive skola

Hörselpedagog

Hörselpedagog
Caroline Hed
Telefon: 0708-81 75 17
E-post: caroline.hed@skola.trelleborg.se

Specialpedagoger för fristående förskolor

Specialpedagog
Marie Berglund
Telefon: 040-42 52 82
E-post: marie.m.berglund@vellinge.se

Specialpedagog
Anna Wannerdt
Telefon: 040-6354241
E-post: anna.wannerdt@vellinge.se

Specialpedagog
Åse Persson
Telefon: 040-42 55 69
E-post: ase.persson@vellinge.se

Publicerad:
17 september, 2018
Senast uppdaterad:
20 maj, 2019