Hoppa till innehåll

Kontakta elevhälsan

Elevhälsan utgör en egen enhet med arbetsuppgift att erbjuda elevvård åt Vellinge kommuns skolor. I elevhälsan ingår skolsköterskor, skolpsykologer, skolkuratorer, tal- och specialpedagoger.

Kontaktuppgifter

Henriksdalskolan

Skolsköterska
Linda Svensson
Telefon: 040-635 43 80
E-post: linda.svensson2@vellinge.se

Tillgänglig:
Onsdagar kl. 07.30-16.00

Skolkurator
Lindita Andersson
Telefon: 040-42 52 25
E-post: lindita.andersson@vellinge.se

Herrestorpskolan

Skolsköterska
Sara Sjunnesson
Telefon: 040-42 50 33
E-post: sara.sjunnesson@vellinge.se

Tillgänglig:
Jämn vecka: måndag - fredag kl. 07.30-16.30
Ojämn vecka: måndag - fredag 08.00-16.00

Kurator
Åse Linder
Telefon: 040-42 52 27
E-post: ase.linder@vellinge.se

Psykolog
Ann-Charlotte Jardby
Telefon: 040-42 52 31
E-post: ann-charlotte.jardby@vellinge.se
Tillgänglig:
Måndag 09.00-12.00

Hököpinge skola

Skolsköterska
Ann Claughton Wallin
Telefon: 0709-915001
E-post: ann.claughtonwallin@vellinge.se

Tillgänglig:
Tisdagar kl. 08.00-16.00
Övriga dagar enligt överenskommelse

Skolkurator
Sigrid Rosenquist
Telefon: 040-42 47 79
E-post: sigrid.rosenquist@vellinge.se

Ljungenskolan

Skolsköterska
Johanna Anderbjer
Telefon: 040-42 58 56
E-post: johanna.anderbjer@vellinge.se

Tillgänglig:
Måndag-fredag 07.30-16.00

Skolkurator
Diana Lata
Telefon: 040-42 58 57
E-post: diana.lata@vellinge.se

Skolpsykolog
Peter Mardell
Telefon: 040-42 52 41
E-post: peter.mardell@vellinge.se

Sandeplanskolan

Skolsköterska
Eva Jacobsen
Telefon: 0733-55 58 11
E-post: eva.jacobsen@vellinge.se

Tillgänglig:
Måndag-torsdag kl. 07.30-16.30
Fredag kl. 07.30-14.00

Skolkurator
Lindita Andersson
Telefon: 040-42 52 25
E-post: lindita.andersson@vellinge.se

Skolpsykolog
Ann-Charlotte Jardby
Telefon: 040-42 52 31
E-post: ann-charlotte.jardby@vellinge.se
Tillgänglig:
Torsdag 09.00-12.00

Skanörs skola

Skolsköterska
Linda Svensson
Telefon: 040 635 43 80
E-post: linda.svensson2@vellinge.se

Tillgänglig:
Måndag, tisdag, torsdag och fredag kl. 07.30-16.00

Skolkurator
Årskurserna 4-9
Kristina Olsson
Telefon: 040-42 57 47
E-post: kristina.olsson@vellinge.se
Tillgänglig:
Måndag och tisdag kl 08.00-16.00
Torsdag kl. 08.00-16.00

Skolkurator
Årskurserna F-3
Anna Alinder
Telefon: 040-42 58 71
E-post: anna.alinder@vellinge.se

Skolpsykolog
Catrin Hornbek
Telefon: 040-42 52 26
E-post: catrin.hornbek@vellinge.se
Tillgänglig:
Tisdag 09.00-12.00

Stora Hammars skola

Skolsköterska
Tina Edbladh Holmér
Telefon: 040-42 50 79
E-post: tina.edbladhholmer@vellinge.se

Tillgänglig:
Måndag-torsdag kl. 08.00-16.30

Skolkurator
Violeta Anic
Telefon: 040-42 59 07
E-post: violeta.anic@vellinge.se

Skolpsykolog
Peter Mardell
Telefon: 040-42 52 41
E-post: peter.mardell@vellinge.se
Tillgänglig:
Torsdag 09.00-12.00

Sundsgymnasiet

Skolsköterska
Julia Ebers
Telefon: 040-42 52 65
E-post: julia.ebers@vellinge.se

Tillgänglig:
Måndag - fredag kl. 08.00-16.30

Skolsköterska
Margaretha Olsson
Telefon: 040-42 52 65
E-post: margaretha.olsson@vellinge.se

Tillgänglig:
Måndag och tisdag kl. 08.00-16.30
Fredag kl. 08.00-12.00

Skolkurator
Sigrid Rosenquist
Telefon: 040-42 47 79
E-post: sigrid.rosenquist@vellinge.se

Skolkurator
Kajsa Eldh
Telefon: 040-42 54 18
E-post kajsa.eldh@vellinge.se

Skolpsykolog
Roijn Ghanipour
Telefon: 040-42 54 92
E-post: rojin.ghanipour@vellinge.se

Södervångskolan

Skolsköterska
Johanna von d’Ahé
Telefon: 040-42 52 56
E-post: johanna.vondahe@vellinge.se

Tillgänglig:
Måndag - fredag kl. 08.00-16.30

Skolkurator
Anette Lindberg
Telefon: 040-42 55 20
E-post: anette.lindberg@vellinge.se

Skolpsykolog
Rojin Ghanipour
Telefon: 040-42 54 92
E-post:Rojin.Ghanipour@vellinge.se

Tångvallaskolan

Skolsköterska
Jenny Gunnarsson
Telefon: 040-42 57 91
E-post: jenny.gunnarsson@vellinge.se

Tillgänglig:
Måndag - torsdag kl. 08.00-16.00

Skolkurator
Anna Alinder
Telefon: 040-42 58 71
E-post: anna.alinder@vellinge.se
Tillgänglig:
Måndag 08.00-16.00
Torsdag-fredag 08.00-16.00

Skolpsykolog
Catrin Hornbek
Telefon: 040-42 52 26
E-post: catrin.hornbek@vellinge.se
Tillgänglig:
Måndag 08.00-16.00

Skolläkare

Skolor i Vellinge samt Stora Hammar
Alexander Kolbjörnsen

Ljungenskolan, Skanörs skola och Tångvallaskolan
Fredrik Schöön

Sandeplanskolan
Kerstin Romberg

Tångvallaskolan och Skanörs skola
Jenny Eckner

Skolläkarna träffas efter överenskommelse med skolsköterskan på respektive skola

Hörselpedagog

Hörselpedagog
Caroline Hed
Telefon: 0708-81 75 17
E-post: caroline.hed@skola.trelleborg.se

Specialpedagoger för fristående förskolor

Specialpedagog
Marie Berglund
Telefon: 040-42 52 82
E-post: marie.m.berglund@vellinge.se

Specialpedagog
Anna Wannerdt
Telefon: 040-6354241
E-post: anna.wannerdt@vellinge.se

Specialpedagog
Åse Persson
Telefon: 040-42 55 69
E-post: ase.persson@vellinge.se

Senast uppdaterad:
5 maj, 2022