Detta händer just nu i projektet
Planeringen var att påbörja etapp 2 i början juni, men efter samråd med vägföreningen i Gessie Villastad så skjuts byggstarten till efter midsommar.
Arbetet beräknas pågå till november med semesteruppehåll under juli.
En ny vattenledning ska borras i gatan. När vattenledningen är färdigborrad och godkända vattenprover har erhållits kommer entreprenören att byta ut alla serviser in till fastigheter. I samband med varje omkoppling blir det en kortare, cirka en timme, vattenavstängning för varje fastighet. Varje fastighetsägare informeras separat om tidpunkt för just deras fastighet.
Efter en vattenavstängning är det bra om man spolar ut vatten på sina tappställen så att eventuell luft i ledningarna kan släppas ut.
Trafiken påverkas lokalt i området då gatan behöver schaktas upp för ett antal borrgropar samt vid varje servis. Schakterna planeras så att alla under hela entreprenadtiden ändå kan nå sin fastighet, men man kan vid något tillfälle behöva parkera längs gatan i stället för på sin uppfart. Separat information kommer delas ut även kring detta.
- Senast uppdaterad:
- 2 juni 2025 16:48