Hoppa till innehåll

Kontakta oss

Undervisningen är förlagd till Sundsgymnasiets byggnader Bryggan, Tornet och Borgen i Vellinge.

Ledning och administration

Rektor
Johanna Nordström
Telefon: 040 - 42 56 28 
E-post: johanna.nordstrom@vellinge.se

TF biträdande rektor
Ulrika Sachs
E-post: Ulrika.sachs@vellinge.se

Ansvarig lärare Särskild utbildning för vuxna
Ann-Lis Wennerberg-Larsson
Telefon: 040 - 42 56 57
E-post: SUV@Vellinge.se

Administrativ chef
Therese Olén Ekelund
Telefon: 040 - 42 56 11 
E-post: therese.olenekelund@vellinge.se

Administratör
Lina Åkerman
Telefon: 040 - 42 57 87
E-post: lina.akerman@vellinge.se

Lärare Vellinge Lärcenter

Ämne / kurs: Engelska
Christoffer Gehrmann (CG)
E-post: christoffer.gehrmann@vellinge.se

Ämne / kurs: Svenska/ Religion
Pelle Cöster-Ahl (PCA)
E-post: pelle.l.costerahl@vellinge.se

Ämne / kurs: Svenska för invandrare, Mera Svenska
Dimitris Vosnakis (DVO)
E-post: dimitris.vosnakis@vellinge.se

Ämne / kurs: Svenska för invandrare
Marianne Wredenmark (MWE)
E-post: marianne.g.wredenmark@vellinge.se

Ämne / kurs: Svenska för invandrare
Sofia Björnhov (SBV)
E-post: sofia.c.bjornhov@vellinge.se

Ämne / kurs: Svenska för invandrare
Lina Rydström
E-post: lina.rydstrom@vellinge.se

Ämne / kurs: Svenska för invandrare
Josefin Erlandsson (JEN)
E-post: josefin.erlandsson@vellinge.se

Ämne / kurs: Svenska för invandrare
Linn Malv (LMV)
E-post: linn.malv@vellinge.se

Ämne / kurs: Svenska för invandrare
Muhammad Rahja (MRA)
E-post: Muhammad.Rajha@vellinge.se

Ämne / kurs: Svenska för invandrare
Marianne Strand (MST)
E-post: marianne.strand@vellinge.se

Ämne / kurs: Matematik
Henrik Jakobsson
E-post: henrik.jakobsson@vellinge.se

Ämne / kurs: Fysik
Sabina Gazic (SG)
E-post: Sabina.D.Gazic@vellinge.se

Ämne / kurs: Kemi
Kristina Olofsson
E-post: kristina.olofsson@vellinge.se

Ämne / kurs: Biologi och naturkunskap
Catharina Åkerman (CaA)
E-post: Catharina.Akerman@vellinge.se

Ämne / kurs: Samhällskunskap, Historia
Mattias Nylander (MN)
E-post: mattias.a.nylander@vellinge.se

Ämne / kurs: Psyokologi
Rosita Andersson-Schouenborg (RAS)
E-post: rosita.a.schouenborg@vellinge.se

Studie- och yrkesvägledning

Studie- och yrkesvägledare
Anne Wärenfalk
Telefon: 040 - 42 56 52
E-post: anne.warenfalk@vellinge.se

Studie- och yrkesvägledare och inom KAA (kommunala aktivitetsansvaret)
Magnus Lindbro
Telefon: 040 - 42 56 51
E-post: magnus.lindbro@vellinge.se

Boka samtal med studie- och yrkesvägledare

IT och vaktmästeri

Teknikansvarig
Claes Nordin
Telefon: 040-42 56 10 
E-post: claes.nordin@vellinge.se

Vaktmästare
Conny Leche
Telefon: 040-42 56 20 
E-post: conny.leche@vellinge.se

Besöksadress
Vellinge Lärcenter
Norrevångsgatan 5
235 36 Vellinge
Postadress
Vellinge Lärcenter
Norrevångsgatan 1
235 36 Vellinge
Faktureringsadress
Vellinge kommun
Refid: 504125
Box 105
235 22 Vellinge
Karta över Vellinge

Hitta hit

Vellinge Lärcenter ligger centralt i Vellinge tätort. Undervisningen är förlagd till Sundsgymnasiets byggnader Bryggan, Tornet och Borgen.

I Tornet och Bryggan finns bibliotek, café, pentry, datorer, studie- och yrkesvägledare, vaktmästare, grupprum och arbetsplatser för självstudier. De flesta lärare har sina arbetsplatser i Bryggan.

Lokalernas förkortningar

  • Br står för Bryggan, Norrevångsgatan 5, Vellinge
  • B står för Borgen, Norrevångsgatan 1, Vellinge
  • BB står för Borgen och bottenvåningen, Norrevångsgatan 1, Vellinge
  • T står för Tornet, Norrevångsgatan 7, Vellinge
Senast uppdaterad:
22 oktober, 2020