Hoppa till innehåll

Träffa våra duktiga seniorkontakter

Att gå en promenad tillsammans, prata om livet eller göra en trevlig gemensam aktivitet kan göra stor skillnad i vardagen. För att minska den ofrivilliga ensamheten som förstärkts under pandemin, satsar nu Vellinge kommun på seniorkontakter som finns här för dig över 65 år. Vill du träffa en seniorkontakt, läs vidare här.

Vill du kontakta en seniorkontakt?

Deras uppgift är att vara en social kontakt, tjänsten är gratis och helt frivillig.

Telefontider är tisdagar och torsdagar 8:30-9:30, övrig tid kan de nås på e-mail.

Vellinge & östra kommundelar

Sara Boström 040-42 53 43, sara.k.bostrom@vellinge.se

Morgan Wilsell 040-42 50 41, morgan.wilsell@vellinge.se

Höllviken, Ljunghusen, Räng och Kämpinge

Jannica Thelin 040-42 59 01, jannica.thelin01@vellinge.se

Pernilla Forsberg 040-42 53 44, pernilla.forsberg01@vellinge.se

Skanör och Falsterbo

Fredrik Donat 040-42 50 48, fredrik.donat01@vellinge.se

Vård- och omsorgsboenden

Susanne Fredemyr 040-42 53 45, susanne.fredemyr@vellinge.se

Jessica Svensson 040-42 53 42, jessica.svensson@vellinge.se

23881785-senior-woman-walking-her-little-dog-on-a-city-street-withbs1.jpg

Publicerad:
8 november, 2021