Mer ekologisk mat i skolan

Vellinge kommun är med i ett projekt för att öka andelen ekologisk mat i skolan.

All mjölk, fil, yoghurt och matfettet ska byts ut mot ekologiska produkter. De skolor och förskolor som vill kommer också att kunna köpa ekologiska alternativ för kött, köttfärs, köttbullar och grönsaker.

Projekt med andra kommuner

Vellinge kommun deltar som en av sju kommuner i en del av projektet Ekoökningar i skola och omsorg, som delfinansieras av Jordbruksverket. Projektet ska ge stöd till kommunen när det gäller att öka volymerna av ekologisk mat.

Utbildar pedagoger och måltidspersonal

Ett av målen med projektet är att öka kunskapen om, motivationen och engagemanget för ekologisk mat. Projektet innehåller utbildning för kostpersonal och pedagogisk personal. Några platschefsområden har deltagit i utbildningen och de andra kommer att erbjudas kursen under året.

En viktig del i projektet är att hitta samarbeten och olika sätt att koppla ihop det pedagogiska arbetet med kostpersonalens arbete med ekologisk mat.

I enlighet med kommunens miljömål

Projektet är en del i arbetet enligt Vellinge kommuns lokala miljömål som säger att "inköpen av ekologiska livsmedel i kommunens verksamhet bör i enlighet med kommunens upphandlingspolicy öka".