Kontakta elevhälsan

Elevhälsan utgör en egen enhet med uppgift att tillhandahålla bland annat elevvård åt Vellinge kommuns skolor. I elevhälsan ingår skolsköterskor, skolpsykologer, skolkuratorer, tal- och specialpedagoger.

Nedan hittar du kontaktuppgifter till skolsköterskor, skolpsykologer och skolkuratorer på samtliga Vellinge kommuns kommunala grundskolor. Samtliga nås även via Vellinge kommuns växel, tfn: 040-42 50 00.

Chef för Elevhälsan Kristina Stern. Du når Kristina via telefon på nummer 040-42 59 97 eller via e-post: kristina.stern@vellinge.se.

Herrestorps skola

Skolsköterska Helene Scherzenllehner
Måndag 08-14.30, tisdag 08-14.30, onsdag 08-16.00, torsdag 08-14.30, fredag 08-13.00 
Tfn: 040-42 50 33
Helene.Scherzenlehner@vellinge.se

Kurator Åse Linder
måndag - fredag
Tfn: 040-42 52 27
ase.linder@vellinge.se

Psykolog Ann-Charlotte Jardby (måndag fm), Tfn: 040-42 52 31

Ljungenskolan

Skolsköterska Karin Runesson
(måndag till fredag)
Telefon: 040-42 58 56
E-post: karin.runesson@vellinge.se

Skolkurator Diana Lata
(måndag till fredag)
Telefon: 040-42 58 57
E-post: diana.lata@vellinge.se

Skolpsykolog Peter Mardell
(måndag, fredag)
Telefon: 040-42 52 41
E-post: peter.mardell@vellinge.se

Sandeplanskolan

Skolsköterska Eva Jacobsen
(måndag - torsdag 7.30-16.30), fredag 7.30-14.00 adm.)
Tfn: 0733-555811. E-post: eva.jacobsen@vellinge.se

Skolkurator Eva Schelin
(måndag till fredag)
Telefon: 040-42 52 25
E-post: eva.schelin@vellinge.se

Skolpsykolog Ann-Charlotte Jardby, "Lilla Sandeplan"
(torsdag förmiddag)
Telefon: 040-42 52 31
E-post: ann-charlotte.jardby@vellinge.se

Skanörs skola

Skolsköterska Linda Svensson
(tisdag, fredag)
Telefon: 040-42 50 01
E-post:

Skolkurator Anna Alinder
(tisdag och onsdag)
Telefon: 040-42 58 71
E-post: anna.alinder@vellinge.se

Skolpsykolog Catrin Hornbeck
(tisdag förmiddag)
Telefon: 040-42 52 26
E-post: catrin.hornbeck@vellinge.se

Stora Hammars skola

Skolsköterska Tina Edbladh Holmér
(måndag till torsdag)
Telefon: 040-42 50 79
E-post: tina.edbladhholmer@vellinge.se

Skolkurator Jonas Bjunö
(måndag, onsdag och fredag)
Telefon: 040-42 54 12 

E-post: jonas.bjuno@vellinge.se

Skolpsykolog Peter Mardell
(torsdag förmiddag)
Telefon: 040-42 52 41
E-post: peter.mardell@vellinge.se

Södervångskolan

Skolsköterska Carina Kiaer
(måndag-torsdag) 7,30-16,00
Tfn: 040-42 52 56
E-post: carina.kiaer@vellinge.se

Skolkurator Stina Gunnarsson
(Måndag-onsdag samt torsdag jämna v, fredag udda v)
Telefon: 040-42 55 20
E-post: stina.gunnarsson@vellinge.se

Skolpsykolog Signe Rydlöv
Telefon: 040-42 54 92
E-post: signe.rydlov@vellinge.se

Tångvallaskolan

Skolsköterska Ann Claughton-Wallin
(måndag - torsdag)
Telefon: 040-42 50 01
E-post: ann.claughtonwallin@vellinge.se

Skolkurator Anna Alinder
(måndag,torsdag och fredag)
Telefon: 040-42 58 71
E-post: anna.alinder@vellinge.se

Skolpsykolog Catrin Hornbeck
(måndagar)
Telefon: 040-42 52 26
E-post: catrin.hornbeck@vellinge.se

Sundsgymnasiet

Skolsköterska Margaretha Olsson
(måndag till fredag)
Telefon: 040-42 52 65
E-post: margaretha.olsson@vellinge.se

Skolkurator Kajsa Eldh
(måndag till fredag)
Telefon: 040-42 54 18
E-post kajsa.eldh@vellinge.se

Skolpsykolog Signe Rydlöv
Telefon: 040-42 54 92
E-post: signe.rydlov@vellinge.se

Specialpedagoger riktade mot fristående förskolor:

Specialpedagog Marie Berglund
Tfn: 040-42 52 82  E-post: Marie.M.Berglund@vellinge.se

Specialpedagog Anna Wannerdt
Telefon: 040-42 58 67
E-post anna.wannerdt@vellinge.se

Specialpedagog Lee Rikk Servin
Telefon: 040-42 52 66
E-post: lee.rikkservin@vellinge.se

Specialpedagog Ann-Louise Wenhov
Telefon: 040-42 55 69
E-post: Ann-louise.c.wenhov@vellinge.se

Skolläkare

Skolläkare på skolorna i Vellinge Lars Falk,
Skolläkare på Ljungenskolan och Stora Hammars skola Lars Kvist,
Skolläkare på Sandeplanskolan Kerstin Romberg,
Skolläkare på Tångvallaskolan och Skanörs skola Jenny Eckner.

Skolläkarna träffas efter överenskommelse med skolsköterskan på respektive skola.